www.japanesesword.cz

VAROVÁNÍ PŘED PADĚLKY JAPONSKÝCH MEČŮ

PÁR RAD, JAK POZNAT PADĚLANÉ JAPONSKÉ KATANY  PRODÁVANÉ JAKO ORIGINÁLY NA INTERNETOVÝCH AUKCÍCH A V NĚKTERÝCH OBCHODECH!

               Pro jednoduché srovnání a rozpoznání padělků a originálů zde najdete pár fotografií.

I absolutní amatér po jejich shlédnutí získá první a základní lekci v rozpoznání většinou Čínských padělků a vzhledu čepele originálního Japonského meče.

Do Čech jsou tyto padělky dnes nejvíce dováženy z Polska a nabízeny cestou Internetových aukcí.  Pro rozpoznání kvalitních padělků je ale potřeba opravdového odborníka. Tyto stránky berte prosím jako první informace o jasných podvrzích na trhu.

     

                           PADĚLEK KISAKI

 

ORIGINÁL KISAKI

 
         
 
Tato čepel (dole) je vyrobená strojově, vcelku kvalitně, horší na odhalení. Na fotografii vzhledově vypadá jako čepel se ,,zrny,,      
 
Napodobenina Hamonu      
 
     

 
 

PADĚLEK

 

 

ORIGINÁL

 

 

PADĚLEK

 

 

ORIGINÁL

 

   

 

PADĚLEK - napodobenina damašku

 

     
 

ORIGINÁL

 

 

PADĚLEK napodobenina překládání čepele - pravděpodobně chemickou cestou

 

 

PADĚLEK - celkem zdařilá verze!!! Včetně rovného Hamonu!!! Chybí zrnitost čepele a překlad je moc výrazný.

 

ORIGINÁL

 

 

PADĚLEK

 

 

ORIGINÁL

 

 

PADĚLEK

 

 

ORIGINÁL

 

 

PADĚLEK

 
 

         

Nejrozšířenější padělky katan jsou SHIN GUNTÓ z WW II. - Druhé světové války.

Ukázka několika padělků (první dvě fota)

         

špatně umístěné číslo / na habaki - špatný tvar čísla - špatná kresba čepele, na levé fotografii je dokonce na čepeli barva

 

         

 Padělek - nakago

 

 Originál Nakago

 

Padělek - MEI - Signace - většinou pouze dodatečně vybroušeno. Nakago postrádá patinu.  

Originál signace a znaky.

 

Padělky Kashira - špatně se odhalují podle fota

 

Originály Kashira

 

 

Hodně špatný padělek / čínská kopie

     

 

         

Pokud prodejce tvrdí, že zbraň je Japonský originál, mohl by být schopen předložit kopii Japonského evidenčního listru zbraně, takzvaný TOROKUSO dokument. Dále může být meč vybaven dokladem NBTHK, nebo odborným posudkem. Tyto doklady značně zvedají cenu zbraně, protože potvrzují jeho pravost, nebo jeho určení k mistru kováři, nebo době vykování.

Většina ORIGINÁLŮ prodávaných ve světě tyto doklady (TOROKUSO) ani jejich kopie bohužel nemá, protože jsou odebírány Japonskou celní správou při vývozu ze země. Doklady NBTHK a posudky zůstávají u zbraně. U zbraní, které byly mimo Japonsko vyvezeny už dříve většinou nikdo kopie TOROKUSO dokumentu neudělal, protože se to nepovažovalo za nutné.

Při zakoupení originálu je dobré nakupovat u prověřených obchodníků, nebo znalců, nebo si zbraň znalcem nechat prohlédnout, nebo posoudit alespoň na podkladě detailních foto. Případně se můžete alespoň řídit informacemi uvedenými na těchto stránkách.

Při nákupu na zahraničních internetových aukcích se kupující často stávají obětí podvodníků, kteří prodávanou zbraň ani nevlastní, ale pouze nabízí ,,fotografie,, které stáhly z internetu. Po zaplacení pak kupec nemá ani meč, ani peníze. Buďte opatrní

 

 

TOROKUSO doklad zbraně (většinou je odebrán při exportu)

 

Posudek - pokud byl vydán zůstává u zbraně